اتریوم یک پلتفرم متن باز جهانی٫ برای برنامه های غیر متمرکز استدر اتریوم٫ شما میتوانید برنامه‌ای بنویسید که ارزش دیجیتالی داشته باشد٫ دقیقا همان کدی که نوشته‌اید را اجرا میکند٫ و در تمامی نقاط جهان قابل دسترسی است.Ethereum در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد و مانند سایر بلاکچین ها دارای رمزنگاری بومی به نام اتر (ETH) است. به طور خلاصه ، اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری توزیع شده مبتنی بر منبع باز و بلاکچین است که به توسعه دهندگان امکان می دهد برنامه های غیرمتمرکز را بسازند و مستقر کنند.ETH ارز دیجیتال است . اگر از بیت کوین شنیده اید ، ETH بسیاری از ویژگی های مشابه را دارد. این کاملاً دیجیتالی است و می تواند فوراً برای هر کس در جهان ارسال شود. عرضه ETH توسط هیچ دولت یا شرکتی کنترل نمی شود – این کار غیر متمرکز است و کمیاب است. مردم در سراسر جهان از ETH برای انجام پرداخت ، به عنوان فروشگاهی با ارزش یا وثیقه استفاده می کنند.

اما برخلاف سایر blockchain ها ، اتریوم می تواند کارهای بیشتری انجام دهد. Ethereum قابل برنامه ریزی است ، به این معنی که توسعه دهندگان می توانند از آن برای ساخت انواع جدید برنامه استفاده کنند .

این برنامه های غیرمتمرکز (یا “dapps”) مزایای رمزنگاری و فناوری blockchain را به دست می آورند. آنها قابل اعتماد و قابل پیش بینی هستند ، به این معنی که وقتی “بارگذاری” در اتریوم شود ، همیشه مطابق برنامه ریزی اجرا می شوند. آنها می توانند دارایی های دیجیتال را به منظور ایجاد انواع جدیدی از برنامه های مالی کنترل کنند. آنها می توانند غیرمتمرکز باشند ، به این معنی که هیچ یک از افراد یا شخصی تنها آنها را کنترل نمی کنند.

در حال حاضر ، هزاران نفر از توسعه دهندگان در سراسر جهان در حال ساخت برنامه هایی در Ethereum هستند و انواع جدیدی از برنامه ها را اختراع می کنند ، بسیاری از آنها امروز می توانید از آنها استفاده کنید:

کیف پول های Cryptocurrency که به شما امکان می دهند با ETH یا دارایی های دیگر پرداخت ارزان ، فوری پرداخت کنید
برنامه های مالی که به شما امکان می دهند دارایی های دیجیتالی خود را وام ، قرض بگیرید یا سرمایه گذاری کنید
بازارهای غیرمتمرکز ، به شما امکان می دهد دارایی های دیجیتال را تجارت کنید ، یا حتی “پیش بینی” های مربوط به وقایع موجود در دنیای واقعی را تجارت کنید
بازی هایی که در آن شما دارایی های درون بازی دارید و حتی می توانید پول واقعی بدست آورید
و خیلی ، خیلی بیشتر
انجمن اتریوم بزرگترین و فعالترین جامعه blockchain در جهان است. این شامل توسعه دهندگان پروتکل اصلی ، محققان رمزنگاری اقتصادی ، هنرمندان ، cypherpunks ، سازمان های معدن ، دارندگان ETH ، گیمرها ، توسعه دهندگان برنامه ها ، مادربزرگ ها ، آنارشیست ها ، شرکت های ثروت ۵۰۰ ، و از همین حالا شما هستید .

هیچ شرکت یا سازمانی متمرکز که Ethereum را کنترل کند وجود ندارد. اتریوم با گذشت زمان توسط یک جامعه متنوع جهانی از مشارکت کنندگان که روی همه چیز از پروتکل اصلی تا برنامه های مصرف کننده کار می کنند ، حفظ و بهبود می یابد. این وب سایت ، دقیقاً مانند بقیه اتریوم ، توسط مجموعه ای از افرادی که با هم کار می کنند ساخته شده است – و هنوز هم ساخته می شود.

چه کسی اتریوم را خلق کرده است

در اواخر سال ۲۰۱۳ ، ویتالیک بوتین ایده خود را در کاغذ سفید توصیف کرد ، که وی برای تعدادی از دوستانش ارسال کرد ، که به نوبه خود آنرا ارسال کرد. در نتیجه ، حدود ۳۰ نفر برای گفتگو درباره مفهوم به ویتالیک مراجعه کردند. او منتظر بررسی های انتقادی بود و افراد به اشتباهات مهم در این مفهوم اشاره می کردند ، اما هرگز این اتفاق نیفتاد.

این پروژه در ژانویه سال ۲۰۱۴ به طور عمومی اعلام شد و تیم اصلی متشکل از ویتالیک بوتین ، میهای آلیزی ، آنتونی دی ایوریو ، چارلز هوسکینسون ، جو لوبین و گاوین وود بود. Buterin همچنین Ethereum را در یک کنفرانس بیت کوین در میامی به نمایش درآورد و فقط چند ماه بعد این تیم تصمیم گرفت تا یک بودجه فروش اتر ، نشانه بومی شبکه را برای تأمین بودجه این برنامه برگزار کند.

اتریوم چگونه کار می کند؟

همانطور که قبلاً نیز گفته شد ، اتریوم مبتنی بر پروتکل بیت کوین و طراحی Blockchain آن است اما به گونه ای تنظیم شده است که می توان از برنامه های فراتر از سیستم های پول پشتیبانی کرد. تنها شباهت دو Blockchain این است که آنها کل تاریخچه معاملات در شبکه های مربوطه خود را ذخیره می کنند ، اما Blockchain اتریوم خیلی بیشتر از این کار می کند. علاوه بر تاریخچه معاملات ، هر گره در شبکه اتریوم همچنین باید جدیدترین حالت یا اطلاعات فعلی هر قرارداد هوشمند درون شبکه ، موجودی هر کاربر و تمام کد قرارداد هوشمند و مکان ذخیره شده را بارگیری کند.

در اصل ، Ethereum Blockchain را می توان به عنوان یک دستگاه دولتی مبتنی بر تراکنش توصیف کرد. وقتی صحبت از علم رایانه می شود ، یک دستگاه دولتی به عنوان چیزی که قادر به خواندن یک سری ورودی ها و انتقال به یک حالت جدید بر اساس آن ورودی ها است ، تعریف می شود. هنگام انجام معاملات ، دستگاه به حالت دیگری منتقل می شود.

هر ایالت اتریوم متشکل از میلیون ها معامله است. این معاملات برای تشکیل “بلوک” گروه بندی شده اند و هر بلوک با بلوک های قبلی خود زنجیر شده است. اما قبل از اینکه معامله به دفترچه اضافه شود ، باید اعتبار سنجی شود ، این فرآیند به نام فرآیند انجام می شود.

استخراج فرآیندی است که گروهی از گرهها قدرت محاسباتی خود را برای تکمیل چالش “اثبات کار” ، که اساساً یک معمای ریاضی است ، اعمال می کنند. هرچه کامپیوتر آنها قدرتمندتر باشد ، سریعتر می تواند معما را حل کند. پاسخ به این معمای به خودی خود اثبات کار است و اعتبار یک بلوک را تضمین می کند.

بسیاری از معدنچیان در سرتاسر جهان در تلاش برای ایجاد و اعتبارسنجی یک بلوک با یکدیگر رقابت می کنند ، زیرا هر بار معدنچی ثابت می کند که یک بلوک اتر جدید ایجاد می کند و به این معدنکار اهدا می شود. ماینرها ستون فقرات شبکه اتریوم هستند ، زیرا آنها نه تنها معاملات و سایر عملیات درون شبکه را تأیید و اعتبار می کنند بلکه توکن های جدیدی از ارز شبکه ایجاد می کنند.

مزایای اتریوم

پلتفرم اتریوم از تمام خصوصیات فناوری Blockchain که در آن اجرا می شود ، بهره می برد. این از هرگونه مداخله شخص ثالث کاملاً مصون است ، به این معنی که تمام برنامه های غیر متمرکز و DAO هایی که در شبکه مستقر هستند نمی توانند توسط هیچ کس کنترل شوند.

هر شبکه Blockchain حول یک اصل اجماع شکل می گیرد ، به این معنی که تمام گره های موجود در سیستم باید بر روی هر تغییر ایجاد شده در آن توافق کنند. این امر امکان کلاهبرداری ، فساد را از بین می برد و شبکه را خدشه دار می کند.

کل سکوی غیرمتمرکز است و این بدان معناست که هیچ نقطه شکست احتمالی وجود ندارد. از این رو ، تمام برنامه ها همیشه آنلاین خواهند ماند و هرگز خاموش نمی شوند. علاوه بر این ، طبیعت غیر متمرکز و امنیت رمزنگاری باعث می شود شبکه اتریوم در برابر حملات احتمالی هک و فعالیت های کلاهبرداری محافظت کند.

معایب اتریوم

با وجود این واقعیت که قرار است قراردادهای هوشمند باعث ایجاد خطای شبکه شوند ، آنها فقط می توانند به اندازه افرادی که کد را برای آنها می نویسند خوب باشند. همیشه جایی برای خطای انسانی وجود دارد و هر اشتباهی در کد ممکن است مورد سوء استفاده قرار بگیرد. اگر این اتفاق بیفتد ، هیچ راه مستقیمی برای متوقف کردن حمله هکرها یا سوء استفاده از اشتباه گفته شده وجود ندارد. تنها راه ممکن برای این کار دستیابی به یک اجماع و بازنویسی کد زمینه ای است. با این حال ، این کاملاً بر خلاف اصل جوامع Blockchain است ، چرا که تصور می شود یک دفترچه غیرقابل تغییر و تغییر ناپذیر باشد.

‘DAO’ که نام یک DAO خاص است که در تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۱۶ راه اندازی شد ، مورد حمله قرار گرفت و بیش از ۳.۶ میلیون توکن اتر از آن به سرقت رفت. مهاجم با استفاده از یک “اشکال تماس برگشتی” در کد ، اساساً فقط وجوه را از DAO به “کودک DAO” تخلیه می کند ، که همان ساختار DAO را دارد. از دست دادن تعداد زیادی از بودجه DAO تنها نتیجه این حمله نبود ، زیرا اساساً اعتماد کاربران به کل شبکه اتریوم را تضعیف می کرد ، با ارزش اتر از بیش از ۲۰ دلار به زیر ۱۳ دلار کاهش یافت.

سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه و سایر پیشنهادات سکه های اولیه (“ICO”) بسیار ریسک آور و سوداگرانه است و این مقاله توصیه ای از طرف علی کشاورز یا نویسنده برای سرمایه گذاری در cryptocur ارز یا سایر ICO ها نیست. از آنجا که وضعیت هر فرد منحصر به فرد است ، قبل از تصمیم گیری های مالی همیشه باید از یک متخصص واجد شرایط استفاده شود. علی کشاورز هیچ گونه ضمانتی در رابطه با صحت یا به موقع بودن اطلاعات موجود در اینجا ندارد.

لطفا اگر این پست برای شما جالب بود این پست را انتشار بدهید.

اشتراگ گذاری در facebook
اشتراگ گذاری در linkedin
اشتراگ گذاری در twitter
اشتراگ گذاری در email

از جدیدترین مقالات ما با خبر شوید.

من هم مثل شما از ایمیل های هرزنامه خوشم نمیاد، خیالتون راحت فقط ایمیل های مرتبط برای شما ارسال خواهد شد

مطالب مرتبط

منتظر دیدگاه های مثبتتون هستم :-)

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیف پول Trezor
کیف پول
فاطمه صدیقی

کیف پول Trezor

کیف پول Trezor جز کیف پول های سرد (سخت افزاری) است. این کیف پول را می‌توان یک کیف پول آفلاین

ترید چیست و تریدر کیست؟
ارز های دیجیتال
کیمیا رسولی

ترید چیست و تریدر کیست؟

ترید چیست و تریدر کیست؟ همانطور که می‌دانید هر ارزی را می‌توان خرید و فروش کرد (مانند بیت کوین، اتریوم،

کیف پول KeepKey
کیف پول
فاطمه صدیقی

کیف پول KeepKey

کیف پول KeepKey کیف پولی سرد (سخت افزاری) است. این کیف پول یک صفحه بزرگ دارد که توسط یک پوشش

کیف پول Ledger Nano X
کیف پول
فاطمه صدیقی

کیف پول Ledger Nano X

کیف پول Ledger Nano X مجهز به فن آوری بلوتوث است که کلیدهای خصوصی کیف پول شما را ذخیره می

کیف پول Ledger Nano S
کیف پول
فاطمه صدیقی

کیف پول Ledger Nano S

کیف پول Ledger Nano S یکی از محبوب ترین و معتبرترین کیف پول های سرد است. این کیف پول از

کیف پول Copay
کیف پول
فاطمه صدیقی

کیف پول Copay

کیف پول Copay توسط Bitpay ساخته شده که از ارز دیجیتال بیت کوین پشتیبانی می کند و نرم افزاری است.

کیف پول Jaxx Liberty
کیف پول
فاطمه صدیقی

کیف پول Jaxx Liberty

کیف پول Jaxx Liberty به کیف پول Jaxx  معروف است که در سال ۲۰۱۴ به دنیای ارز دیجیتال عرضه شد.

کیف پول Electrum
کیف پول
فاطمه صدیقی

کیف پول Electrum

کیف پول Electrum فقط از ارز دیجیتال بیت کوین پشتیبانی می کند و دارای امنیت بالا، رابط کاربری آسان و

کیف پول Mycelium
کیف پول
فاطمه صدیقی

کیف پول Mycelium

کیف پول Mycelium از پرکاربردترین کیف پول‌های بیت کوین است که بصورت نرم افزار تلفن همراه برای اندروید و IOS