بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

سئو چیست؟

کلمه سئو (seo) برگرفته از عبارت Search Engine Optimization که معنای تحت لفظی آن بهینه‌ سازی موتورهای جستجو است. سئو به مجموعه‌ای از تاکتیک‌ها و دستورالعمل‌ها گفته می‌شود که اگر به‌درستی انجام شود باعث بهتر شدن جایگاه سایت در موتورهای جستجو، افزایش بازدید و افزایش ترافیک سایت می‌شود. سئو فقط مربوط به موتورهای جستجو نیست بلکه مناسب سازی سایت برای بازدیدکنندگان هم از فاکتورهای اصلی آن است. در سال‌های اخیر کمی سیاست‌های گوگل تغییر کرده و یکی از این سیاست های اضافه شده به گوگل تاثیرگذاری انتظارات بازدیدکنندگان از سایت برای سئو است.

بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

کاربران بسیاری روزانه در اینترنت علاوه بر ایجاد سرگرمی به دنبال رفع نیازهای خود هستند و در آن به دنبال اطلاعات می‌گردند.اگر شما هم سایتی برای کسب و کار در اینترنت داشته باشد حتما برایتان مهم است که چقدر از آن یازدید می‌شود و چقدر از آن درآمد دارید. معمولا وقتی کاربران به دنبال چیزی در اینترنت هستند و آن را سرچ می کنند بیش از ۸۰% کاربران در همان صفحۀ اول نتایج جسجو جواب خود را پیدا می‌کنند. خیلی کم پیش می‌آید که کسی در صفحات دوم و سوم به دنبال جواب باشد اگر سایت شما در صفحات سوم، چهارم (وبالاتر) نتایج جستجو باشد، به ندرت کسی می‌تواند شما را پیدا کند. پس نیاز دازید تا سئو سایت خود را بالا برده و در صفحه اول باشید.

بهینه سازی یک سایت یک فرآیند زمانبر و مستمر است. تکنیک ها و روش های زیادی برای کسب جایگاه بهتر و بالاتر در نتایج گوگل وجود دارد که هر کدام می‌توانند تاثیر مثبتی در فرآیند بهبود سئو داشته باشند. در آینده ای نزدیک این تکنیک‌ها را معرفی میکنیم و به شرح آنها میپردازیم.

از سئو برای بهبود عملکرد سایت موجود بر اساس استاندارهای موتورهای جستجو و جذب بازدیدکنندگان بیشتر استفاده می‌شود.سئو اشتباه می‌تواند سایت شما را از دید کاربران پنهان کرده و تمام تلاش شما را هدر دهد، در نتیجه رقبای شما با محتوایی ضعیف تر بازدید و محبوبیت بیشتری داشته باشند.

انواع سئو

سئو هم مانند هک به ۳ دسته کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری تقسیم می‌شود.

سئو کلاه سفید

در سئو کلاه سفید، سئوکار با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های مجاز اقدام به سئو سایت شما می نماید که این کار به موتورهای جست و جو و کاربران برای یافتن محتوای مناسب و مورد نیاز خود و همچنین افزایش درک محتوا کمک می‌کند. این روش ممکن است کمی زمان ببرد اما پس از اینکه سایت شما رتبه مناسب را بدست آورد نه تنها پسرفت نخواهد کرد بلکه روز به روز پیشرفت بیشتری خواهد داشت. ضمن اینکه در این روش احتمال دریافت اخطار سئو نامناسب از موتورهای جستجو وجود ندارد و سایت شما در نتایج به رتبه‌ی پایدارتری خواهد رسید.

هدف از این کار راحتی کاربر در سایت و مفید بودن مطالب است. سئو کلاه سفید، سئو مخاطب محور و بازاریاب محور است.

سئوکار در سئو کلاه سفید به جای شمردن تعداد تگ های ایجاد شده به استفاده از تگ ها برای افزایش خوانایی صفحه و ایجاد یک ساختار استاندارد در مقاله فکر می‌کند. به این ترتیب هم مخاطب و هم گوگل راحت‌تر متوجه پیوند قسمت‌های مختلف محتوا می شود.

 

سئو کلاه خاکستری 

سئو کلاه خاکستری چیست؟

تعریف سئو کلاه خاکستری سخت است. براساس تعریفی که جان اندرو، متخصص سئو، بیان کرده است: ” سئو کلاه خاکستری چیزی بین سئو کلاه سفید و سیاه نمی باشد. بلکه شامل تکنیک هایی است که اگر گوگل متوجه استفاده آن ها شود، سایت شما را جریمه می کند. افرادی از این تکنیک ها استفاده می کنند که خیلی به قانون پابند نمی باشند ولی در نظرشان نمی خواهند کار غیر قانونی کنند.”

اگر تکنیک های سئو کلاه خاکستری توسط حرفه ای ها مورد استفاده قرار بگیرد، کاملا می تواند موثر باشد، ولی باید بدانید که شما در واقع با استفاده از تکنیک ها، به نوعی در لبه آتش و پرتگاه راه می روید. یک اشتباه کوچک می تواند شما داخل پرتگاه بیندازید. برای همین نمی توان مطمئن بود که استفاده از این تکنیک ها جواب صددرصد به شما بدهد. در واقع سئو کلاه خاکستری شامل تکنیک هایی است که خیلی شبیه به سئو کلاه سیاه می باشد، اما اگر به درستی استفاده شود، می تواند برای افزایش رتبه وب سایت موثر واقع شود.

 

برخی تصورات نادرست در خصوص سئو کلاه خاکستری

تصورات نادرست زیادی در خصوص سئو کلاه خاکستری وجود دارد؛ برای مثال خیلی از افراد متن های کپی شده را در دسته سئو کلاه خاکستری می‌دانند اما واقعیت این است، که متن کپی یکی از دلایل پایه ثابتی است که برای استفاده از آن گوگل افراد را جریمه می‌کند و صد درصد در دسته سئو کلاه سیاه قرار می‌گیرد.

 

روش تشخیص سئو کلاه سیاه و تفکیک از سئوی کلاه خاکستری

تشخیص دادن تکنیک های سئو کلاه سیاه بسیار ساده است، در واقع هر چیزی که از نظر گوگل غیر قانونی باشد در این دسته قرار می‌گیرد. اما تشخیص دادن تکنیک های سئو کلاه خاکستری واقعا سخت است و اگر تجربه کافی در زمینه فعالیت در بستر کسب و کارهای آنلاین نداشته باشید، احتمالا در استفاده از آن‌ها به مشکل می‌خورید. پس توصیه می‌کنم اگر اطلاعات کافی در خصوص آن ندارید، سمت استفاده از آن نروید.

به عنوان مثال بخش هایی از مسئله گسترده لینک بیلدینگ در دسته سئو کلاه خاکستری قرار می‌گیرد که اگر در به کارگیری از آن‌ها خبره باشید، کمک شایانی به روند رشد سایت‌تان می‌کنید. استفاده از تکنیک های سئو کلاه خاکستری بسیار ریسک آمیز است چرا که به محض اینکه گوگل تشخیص دهد افراد راهی برای دور زدن قانونی اما مشکوک پیدا کرده‌اند، سریعا این مسئله را بررسی می‌کند و در اولین بروزرسانی جلوی استفاده از آن را می‌گیرد.

۱۹ روشی که شما می توانید از سئو کلاه خاکستری استفاده کنید

۱- خرید دامین های منقضی شده:

دامین های زیادی وجود دارند که یا منقضی شده اند یا قیمت آن ها خیلی کم می باشند و دارای مطالب مرتبط با سایت شما می باشند، در واقع خط مشی آن ها با سایت شما در یک جهت می باشد. این دامین ها را می توانید بخرید و از مطالب آن ها استفاده کنید و کلمات کلیدی سایت خود را در مطالب آن ها پیدا کرده و به سایت خود لینک دهید. فقط مراقب باشید که این دامین ها قبلا توسط گوگل مورد جریمه قرار نگرفته باشند. حتی می توانید مطالب کوتاهی برای این سایت های جدید بنویسید و بعد به سایت خود با کلمات کلیدی مرتبط لینک دهید.

۲- اکانت شبکه های اجتماعی فیک درست کنید:

البته این کار غیر اخلاقی است. شما چند حساب جعلی در شبکه های اجتماعی ایجاد می کنید و سپس تحت این عنوان و فعالیت در آن ها، اقدام به گرفتن بک لینک از طریق شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، لینکدین و غیره می کنید. این کار را می توانید از طریق شبکه های خود نیز انجام دهید.

۳- تغییرات چیدمان سایت در فواصل منظم:

حتی اگر محتوای شما کم باشد، زمانی که مرتبا چیدمان سایت‌تان را بروزرسانی کنید و تغییر دهید، گوگل فکر می‌کند که شما کاملا فعال هستید و هر بار محتوایی جدید دارید.

۴- جعبه مخصوص کامنت گذاری را برای پست ها و برگه ها فعال کنید و کاربران را به گذاشتن کامنت دعوت کنید:

قطعا شما در بحث لینک بیلدینگ میلیون ها کامنت اسپم دریافت می کنید. اگر شما برخی از آن‌ها را صرفا به صورت نوفالو تایید کنید، نه تنها رتبه ای از سایت شما کم نمی‌شود بلکه تعامل سایت تان افزایش میابد و همینطور ممکن است گاهی ترافیکی نیز دریافت کنید.

۵- بیشتر به خودتان بک لینک بدهید:

هر وقت در وب سایت و یا وبلاگی نظر می‌دهید، همیشه در آن متن بهانه‌ای پیدا کنید تا به خودتان لینک بدهید. زمانی که مرتبا این فرایند را تکرار کنید، متوجه خواهید شد که چقدر می‌تواند مفید باشد. سعی کنید در انجمن هایی که در آن‌ها می‌توانید راه حل هایی برای مشکلات دیگران ارائه کنید، عضو شوید و با استفاده از آن رتبه سایت خود را تقویت کنید.

۶- از دکمه های اشتراک گذاری استفاده کنید:

استفاده کردن از دکمه های به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی بسیار کارآمد است. (تلگرام را فراموش نکنید.) همیشه آن‌ها را زیر پست هایتان داشته باشید و اولین نفر خودتان از آن‌ها برای اشتراک گذاری در صفحات‌تان استفاده نمایید. شما حتی در صفحه حیوان خانگی تان (مراجعه به روش دوم همین مقاله) هم می‌توانید آن‌ها را منتشر کنید.

۷- یک دایرکتوری هدفمند در موضوعی خاص ایجاد کنید:

این مورد یک گزینه موذیانه است. سعی کنید یک دایرکتوری هدفمند در موضوعی خاص ایجاد کنید. (دامنه این دایرکتوری از روش اول همین مقاله تهیه شود.) سپس تمام رقبای خود را به دایرکتوری اضافه نمایید و برخی محتویات را طی چند هفته آتی به آن اضافه کنید. پس از چند هفته وب سایت را اشتراکی کنید و بگویید که به ازای هر لینک ۱۰۰ هزار تومان باید پرداخت شود. سپس همه سایت های رقیب موجود در دایرکتوری را به علت خرید لینک از دایرکتوری گزارش کنید. (توجه کنید این مورد به نوعی می‌تواند سئو کلاه سیاه باشد! پس باید در استفاده از آن بسیار هوشمند باشید.)

۸- اخبار تولید کنید:

وب سایت های خبری اغلب محتوایی ناخوشایند با ساختاری ضعیف دارند. اگر شما به آن‌ها کمک کنید (نویسنده افتخاری) می‌توانید از طریق مقالات منتشر شده تان و همینطور اشتراک آن در شبکه های اجتماعی سایت مورد نظر، ترافیک قابل توجهی دریافت کنید.

۹- لینک های خیریه:

تعدادی از موسسات کوچک خیریه را پیدا کنید و با یک کمک مالی کوچک همراه با یک مقاله مناسب در مورد کار خوب تان به آن‌ها لینک بدهید. صد درصد آن‌ها نیز در مقابل برای تشکر به شما لینک خواهند داد و این یکی از صحیح ترین روش های دریافت لینک خواهد بود.

۱۰- از سئوی منفی استفاده کنید:

استفاده از سئو منفی اساسا کمک می‌کند تا وب سایت هایی را که در رتبه های بالاتر از شما قرار دارند، به رتبه های پایین تر بکشانید تا جایگاه‌‌تان در نتایج جستجو بهتر شود.

۱۱- از دستگاری کلید واژه ها استفاده کنید:

این مورد زمانی رخ می‌دهد که شما دو کلمه کلیدی نامربوط را بهم متصل می‌کنید تا ربات‌ها را گول بزنید. این مسئله یک تکنیک بسیار پیشرفته است که معمولا در رقابت های سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۱۲- سایت کوچکی را که مرتبط با کسب و کار شماست بخرید:

سپس آن سایت را به گوگل وبمستر تولز متصل کنید و از ابزار “Change Of Address” برای تغییر آدرس صفحات سایتی که خریده اید به سایت تان استفاده کنید. (قبلا کپی مقالات آن سایت که رتبه دارد را با URL مشابه در سایت خودتان ایجاد کنید. همچنین از افزونه ریدایرکت ۳۰۱ برای صفحات ۴۰۴ خود به صفحه اصلی استفاده کنید.) در این روش شما بک لینکی نخریده اید! اما کلیه بک لینک های سایت قبلی به همراه ترافیک آن به سایت شما منتقل خواهد شد.

۱۳- Spun Content:

این مسئله به کپی کردن محتوا از سایت های دیگر اشاره می‌کند با این تفاوت که شما می‌بایست در ساختار متن تغییراتی ایجاد کنید و یا برخی کلمات را تغییر دهید تا گوگل نتواند تشخیص دهد که این مطلب یک دزدی ادبی است! روش دیگری که وجود دارد این است که محتوای مورد نظرتان را از بیش از یک صفحه کپی کنید (روش آسمان خراش) با این کار هم حداقل اکنون گوگل نمی‌تواند متوجه شود که محتوای شما کپی است و به نظر می‌رسد که این مورد یک راه حل ایده آل باشد! (در ساخت رپورتاژ نیز میتوانید از این نوع محتوا ها استفاده کنید.)

۱۴- نوشتن نظر منفی:

زمانی که مردم دنبال استفاده از خدماتی هستند و یا می‌خواهند محصولی بخرند و قصد دارند کمی در خصوص آن تحقیق کنند بیشتر از آنکه به نظرات مثبت اهمیت بدهند، نظرات منفی را می‌خوانند، پس از این موقعیت در سایتتان استفاده کنید و سعی کنید آن‌ها را جذب نمایید تا در نظرات شرکت کنند.

۱۵- بک لینک های زنجیره ای یا چند لایه:

زمانی که موتور های جستجو به صورت عمومی وجود نداشتند، لینک باکسها وجود داشت. لینک باکسها، لیستی از مجموعه سایت هایی هستند که به یک لینک باکس می‌پیوندند و البته از کدهای جاوااسکریپ برای این کار استفاده می‌کنند. یعنی یک سایت در صفحه ای از خودش به سایتهای دیگر لینک می‌داد تا دیگران دسترسی راحتی به آن‌ها داشته باشند، همینطور سایت های دیگر به این سایت و سایت های دیگری لینک می‌دادند و این زنجیره همینطور ادامه داشت. خب اکنون بک لینک های زنجیره ای روشی مشابه با همین چیزی است که معرفی کردیم که به واسطه آن مجموعه سایت هایی به یکدیگر لینک می‌دهند تا افزایش قابل توجهی در اعتبار را تجربه نمایند.

۱۶- کدهای تخفیف:

همه کد تخفیف دوست دارند، چرا شما کدهای تخفیف در خصوص محصولات و خدمات مرتبط با کارتان در سایتتان قرار نمی‌دهید؟ شما می‌توانید مجموعه ای از کدهای تخفیف وب سایت های مختلف را گردآوری کنید و در سایت خود بارگذاری نمایید و مرتبا آنها را بروز کنید. از لحاظ فنی این قانونی است و حتی سرقت ادبی هم محسوب نمی‌شود. همچنین با منتشر کردن آن‌ها در شبکه های اجتماعی می‌توانید ترافیک قابل توجهی دریافت کنید.

۱۷- جابجایی محتوا (Content repositioning):

فرض بر این است که اکثر افراد تنها چند جمله اول در یک صفحه را می‌خوانند تا متوجه شوند مطلب به درد آن‌ها میخورد یا خیر. پس داشتن محتوای جذاب در بالای صفحه بسیار مفید است. از طرف دیگر بیشتر محتواهایی که برای موتور های جستجو بهینه سازی شده اند، کمتر نظر کسی را جلب می‌کنند، بنابراین شما باید محتواهای کاربرپسند را در انتهای صفحه قرار دهید و بوسیله کدهای شناور CSS جلوی چشم کاربران بیاورید و محتوایی که برای موتورهای جستجو نوشته اید را در بالای صفحه قرار دهید و بوسیله همان ابزار به انتهای صفحه بکشانید. اتفاقی که در اینجا می افتد این است که محتوای با ارزش برای کاربر را کاربر می بیند و محتوای با ارزش برای گوگل را، ربات های گوگل می بینند و هر دو راضی خواهند بود.

 

۱۸- ساخت پروفایل در وب سایت های معروف:

ساخت پروفایل در سایتهایی مثل آمازون یا ترلو می تواند با دادن لینک برای شما همراه باشد. با اینکار شما یک پروفایل ساخته اید و می توانید در آن راجع به خود و فعالیتتان صحبت کنید و در بخش تماس آدرس وبسایت خود را وارد نمایید. یکی از بهترین سایتهایی که شما می توانید در آن به اینکار بپردازید انجمن ها و سایت های پرسش و پاسخ می باشند. این سایتها هم به زبان فارسی و هم به زبان های دیگر وجود دارند و شما با کمی کار در آنها می توانید از طریق بخش امضاء و آدرس سایت در پروفایلتان، حتی درج موضوع اقدام به لینک سازی و معرفی سایت خود کنید.

 

۱۹- خرید ورودی گوگل

یکی دیگر از تکنیک های سئو کلاه خاکستری خرید ورودی گوگل در برخی از زمان های سال است. فرض کنید عید نوروز می شود! یا اینکه به یک جای سال میرسیم که تعطیلاتی پشت سر هم داریم. اگر سایت شما روزانه ۵۰۰ بازدید داشته باشد در چنین مواقعی از سال دارای افت شدید ورودی می شود و این روی رنک و جایگاه سایت شما تاثیر می گذارد. چرا؟

سئو کلاه سیاه 

واژه کلاه سیاه در علوم کامپیوتری عموما به افرادی که دست به اقدامات تخریب کننده مانند هک کردن و انتشار ویروس‌های مخرب می‌زنند گفته می‌شود. در این نوع سئو، سئوکار سعی می‌کند تا با استفاده از تقلب و تکنیک‌هایی که از نظر موتورهای جستجو برای افزایش سئو (استفاده نادرست) است سئو سایت خود را هرچه سریع‌تر بالا ببرند. آنها طوری سئو می‌کنند که موتور جستجو از آن برداشت یک سایت کامل و درست را نماید. اما به مرور زمان و با هوشمند شدن موتورهای جستجو و تغییر در الگوریتم های موتور جستجوهای بزرگ از جمله گوگل، سئو به روش کلاه سیاه دوام چندانی نداشته و نخواهد داشت. اگر از این روش استفاده کنید و موتورهای جستجو متوجه شوند، سئو شما به عنوان سئو کلاه سیاه شناخته خواهد شد و سایت شما اخطار می‌گیرد و جریمه خواهید شد و ممکن است هیچ‌گاه سایت خود را در صفحات اول جستجو نبینید. همچنین جبران آن نیاز به زمان و تلاش بسیاری خواهد داشت و شامل هزینه زیادی خواهد شد. همینطور که این روش برای افزایش سریع رتبه سایت به کار می‌رود می‌تواند به همان سرعت شاید بیشتر از آن هم از رتبه سایت شما کم کند. مثال ممکن است گوگل وب سایت شما را در سندباکس قرار دهد یا حتی سایت Deindexed شود.

چند نمونه از تکنیک های سئو کلاه سیاه:

۱٫ Automatically generated content : تولید محتوا به صورت اتوماتیک
۲٫ link schemes : تبادل و یا خرید لینک برای سایت
۳٫ Creating pages with little or no original content : ایجاد صفحات زیاد با محتوای کم و یا نامعتبر
۴٫ Cloaking : در لغت به معنای درلفافه پیچیدن و پنهان کردن می باشد، و منظور ایجاد صفحات در دو نسخه متفاوت یکی برای کاربران و یکی برای ربات های موتورهای جستجو
۵٫ Sneaky redirects : تغییر مسیر و ریدایرکت کاربران به صورت مخفیانه
۶٫ Hidden text or links : استفاده از متون و یا لینک های مخفی
۷٫ Doorway pages : ایجاد صفحات متعدد با کیفیت پائین و استفاده از این صفحات به عنوان یک دروازه ورود به یک صفحه خاص
۸٫ Scraped content : ایجاد محتوا فقط با ناخنک زدن به مطالب و محتواهای سایر سایت ها
۹٫ Affiliate programs : مشارکت در فروش محصولات و خدمات سایر سایت ها با کپی کامل مطالب همان سایت بدون اضافه کردن هیچ مطلب اضافی و مفید دیگر به آن ها
۱۰٫ irrelevant keywords : پرکردن صفحات سایت با کلمات کلیدی
۱۱٫ malicious behavior : ایجاد صفحات به منظور خرابکاری مثلا نصب تروجان یا انتشار ویروس و …
۱۲٫ Abusing rich snippets markup : سوء استفاده و یا استفاده بیش از اندازه ریچ اسنیپت ها (rich snippets : زبان نشانه گذاری، یک زبان جهت دادن اطلاعات بیشتر و قابل فهم از سایت برای ربات های موتور های جستجو )
۱۳٫ Sending automated queries to Google : ارسال درخواست های اتوماتیک به گوگل جهت دستکاری و تغییر رتبه سایت در نتایج جستجو
۱۴٫ Meta tag stuffing :جاسازی تگ های متا و دزدی آنها از سایر سایت های اینترنتی
۱۵٫ Mirror websites : وب سایت های آینه ای و ایجاد سایت های مشابه هم جهت بهبود رتبه بندی سایت
۱۶٫ Page hijacking : صفحه ربایی و استفاده از محتوای سایر سایت ها*

روش‌های افزایش سئو سایت

 • یافتن کلمات کلیدی مناسب
 • استفاده از کلمات کلیدی در تگ‌ها
 • استفاده از کلکات کلیدی در پاراگراف اول مقاله
 • چگالی مناسب کلمات کلیدی در متن
 • استفاده از انواع تیتر‌ها H1 ،H2 ،H3 و…
 • استفاده از کلمات کلیدی در URL صفحه
 • داشتن محتوای ناب و تازه
 • حذف مطالب تکراری 
 • گذاشتن پی دی اف و وورد مطلب سایت برای دانلود
 • افزایش سرعت بارگذاری سایت
  بهینه‌سازی برای تلفن همراه
 • نوشتن مقاله‌های طولانی و انتشار آنها
 • رفع خطای ۴۰۴
 • به روز کردن مطالب سایت
 • لینک‌دهی داخلی و خارجی
 • استفاده از عکس و فیلم
 • استفاده از تگ alt برای عکس‌های سایت
 • بهینه سازی عکس‌ها
 • استفاده از منابع خارجی معتبر
 • استفاده از آیکون‌های شبکه های
 •  حذف لینک‌های ضعیف و نامعتبر
 • داشتن متا توضیحات
 • متا توضیحات قوی
 • برنامه مناسب و منظم برای انتشار مطالب در سایت
 • رعایت نکات دستوری و املایی در مقالات
 • گذاشتن فیلم مرتبط گرچه کوتاه اما بدون دانلود

از مهمترین مسائلی که زمان انتخاب مسئول پروژه سئو باید دقت کنید این است که شخص یا شرکتی که فعالیت های سئو شما را به عهده می‌گیرد و با آن قرارداد می‌بندید از چه روشی استفاده می کند! آیا می‌تواند به صورت طولانی مدت و با استفاده از روش های سئو کلاه سفید سایت شما را بهبود بخشد یا از روش‌های کلاه سیاه برای افزایش سئو سایت شما استفاده می‌کند. توجه کنید که گوگل همواره با توسعه و بهبود الگوریتم های خود با سئو سیاه مبارزه می‌کند و روش های سئو سیاه ماندگاری لازم را در نتایج موتورهای جستجو ندارند.

یک سایت موفق و رو به جلو وبسایتی است که ورودی های آن یا نسبت به قبل مساوی یا بالاتر باشد، اگر افت داشته باشید یعنی کاربران از سایت شما خوششان نمی آید و گوگل فکر می کند علاقه آنها نسبت به سایت شما کم می شود. در این مواقع بهتر است بازدیدی به اندازه افت احتمالی خریداری کنید تا در آن زمان پسرفت نکنید. برای اینکار می توانید از تبلیغ در گوگل و یا خرید ورودی گوگل استفاده کنید. این که شما از چه روشی استفاده می کنید بسته به میزان استفاده از استراتژی های کلاه سیاه و سفید متفاوت خواهد بود.